Ach, ta Ukrajina....

25.04.2014 10:57

Za našich mladých, jinošských let, jedno z mnoha nedostatkových  zboží, bylo jízdní kolo, tedy bicykl. Značka "Favorit" patřila k podpůltovkám a pokud ji starostliví rodiče sehnali dítkám pod vánoční stromeček, pak jistojistě za úplatek, či nějakou protislužbu. Jakých kol byl však dostatek, rozhodně  sovětských -l  zn. "Ukrajina", s velkým převodovým talířem a kdo šlápnul, tak si šlápnul....  Tomuto výrobku předcházela průpovídka: "Chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo Ukrajina!"

Vystřelilo mi to z paměti po padesáti letech, právě v této době, kdy prožíváme ukrajinskou krizi. A s ní spoustu těch mouder a rad, jak by se Ukrajina měla chovat, kam by se měla ubírat, s kým by měla a neměla kamarádit....  Ano, všichni bychom si přáli, aby tento východní (dříve) soused, prosadil skutečnou demokracii a my si mohli oddechnout. Ale pozor: Jednu revoluci jsme už s Ukrajinou prožívali, a není to tak dávno: tu "Oranžovou". O té se, bohužel, už moc nemluví. Víme, jak dopadla: zkompromitovala se politicky i ekonomicky. Hrdinové Tymošenková - Juščenko rozkradli co se rozkrást dalo a prošlapali tak cestičku k moci dalšímu zločinci - Janukovyčovi.

A co teď? Cpát šílené prachy do nejisté budoucnosti této země, která po staletí je s Ruskem natolik spjatá, že už ani není možné, aby na něm nebyla závislá. A jak bude Ukrajina vypadat za rok, za dva, deset let... Kteří další oligarchové vyplují napovrch, a kterým je jakákoli demokratizace ukradená.... Místo toho se mudrci z EU a Spojených států snaží formulovat sankce proti Rusku!!! Proboha, mohou to být vůbec politici se zdravým rozumem? Vždyť přece musí vědět, že klást sankce a ultimáta bude Rusko! 

I já mám z Ruska strach , vždycky jsem z něho měl  strach, strach z něho měl Karel Havlíček, Palacký i TGM. Ale diktovat tomuto obru co má dělat takovým způsobem, že je to až směšné, ba  nedůstojné,  budí rozpaky i u těch největších odpůrců Ruska.  Kdo poslouchal hodinový projev Putina při anexi Krymu, musí zcela objektivně přiznat, že to byl excelentní projev státnický na rozdíl od těch západních. Nic nezastíral, nic nezamlčoval, ať chceme či nechceme, musíme s ním souhlasit a vžít se do jeho kůže. "Ukrajina chce vstoupit do NATO," řekl miimo jiné, "a představte si, že bychom do vojensky strategického Krymu mohli jen s povolenkou...." Co k tomu dodat? Vůbec nic. Nelze, než mu dát za pravdu.  Jeho srovnání uznání samostatného Kosova s Krymem  nepostrádalo logiku a vhodný argument: "To už není ani dvojí metr, ale cynismus....," neopomněl dodat.  Zatímco ještě vloni sami Rusové považovali a hodnotili Putina za autokrata a téměř diktátora, rétorika Západu z něho udělala v jejich očích hrdinu s obrovskou podporou a respektem, který jistě bezezbytku využije v náš neprospěch. Ano, ukrajinská krize zamíchala nebezpečně karty. Už vidím Američany, jak by souhlasili se ztrátou Aljašky (kterou mimochodem koupili lacino od báťušky cara) či sebemrňavého ostrova někde v tichomoří.    ... A jestli se do této šlamastyky - nedej Bože - zapojí v plné síle fachmani ze CIA, kteří od roku 1945 rozvrtali svět tak, že už ho nikdo nedá dohromady, pak ať nás ochraňují všichni svatí.... Nezahrávejme si s ohněm!

Vzpomeňme: Chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo Ukrajina....